שחמט

שחמט

שחמט הוא אחד המשחקים המאתגרים והמורכבים ביותר שהומצאו על ידי האדם. המשחק מוכר גם בשם "משחק המלכים" כי הוא מזוהה עם שליטים וקיסרים של אימפריות קדומות, אך הוא ממשיך לזכות בהצלחה גם בימינו. שחמט נחשב ענף ספורט בפני עצמו ומשחק לוח אסטרטגי יוצא מגדר הרגיל. הוא מיועד לשני שחקנים ומגוון הפעולות שניתן לבצע בו כדי להשיג את המטרה ולנצח הוא כמעט אינסופי.

יש כמה מושגים בסיסיים שיכולים לעזור לכל מי שרוצה לשחק שחמט. קודם כל, הלוח מחולק ל-64 משבצות והוא מוכר גם לשחקני דמקה. המשבצות צבועות בשחור ולבן והן גם יכולות להיצבע בכל גוון אחר של צבע בהיר לעומת צבע כהה. את הלוח מניחים כאשר המשבצת הימנית ביותר בשורה הקרובה לשחקן היא לבנה.

שחמט

בשלב הבא מניחים על הלוח את הכלים. מתחילים להניח את הכלים בשורה הקרובה ביותר לשחקן, מהחוץ לפנים, ובסדר של 2 צריחים על המשבצות החיצוניות, 2 פרשים, 2 רצים, מלכה ומלך. הסימן לסידור נכון צריך להיות מלכה בצבע. המשמעות היא שמלכה בצבע לבן צריכה להיות על משבצת שחורה, ולהיפך. בשורה השנייה מניחים את הרגלים לכל אורך השורה ועל כל שמונה המשבצות הפנויות.

מהו שחמט?

קשה לתאר על רגל אחת את כל תפקידי הכלים אך ניתן להצביע על מהלכי ההכרעה. קודם כל, המטרה של המשחק היא ללכוד את המלך ולמנוע ממנו תנועה. ניתן להגיע להכרעה במצב של "שח" שבו אחד השחקנים מתקיף את המלך של היריב, בעוד היריב לא יכול לבצע פעולה שתמנע זאת – בין אם על ידי הכאת הכלי התוקף, חסימת מסלול התקיפה על ידי כלי אחר או הזזת המלך. ההכרעה נקראת "מט" והיא מייצגת את המצב שבו המלך לא יכול להתגונן.

שחמט מתרחש כאשר יש איום על המלך, כשאין ביכולתו לברוח וכשאין כלי שיכול להגן עליו. סוג אחר של הכרעה נקבע על ידי הזמן ויש מצב שנקרא "שח צולב" ובו שחקן משיב לאיום על המלך שלו בשח נגדי, תוך כדי שהוא חוסם את השח של היריב.