פריסל

פריסל

פריסל הוא סוג של משחק קלפים לשחקן יחיד. מטרתו של המשחק היא לסדר את כל הקלפים שבחפיסה בסדר עולה. הקלף הראשון שצריך להיות בחפיסה הוא A, והקלף האחרון הוא מלך. המשחק לא מבוסס על מזל אלא על טכניקה ומיומנות. עם זאת, רמת הקושי של המשחק משתנה בהתאם למהלכים שהשחקן מבצע. לא כל המשחקים מגיעים לסיומם ויש משחקים שאינם פתירים. המשחק פופולארי בגלל שהוא חלק בלתי נפרד מכל מערכת חלונות שמשווקת על ידי חברת מיקרוסופט, וגם בגלל שהוא משחק יחיד שלא דורש השתתפות מצד אנשים אחרים.

פריסל

ניתן ליישם את חוקי המשחק גם בחפיסת קלפים רגילה. הגרסה האמיתית והוירטואלית של המשחק זהות מבחינת המאפיינים והחוקים, כי כל מה שצריך לעשות הוא לערבב את החפיסה שיש בה 52 קלפים בלי ג'וקרים ולאחר מכן לחלק אותם לשמונה עמודות. שומרים את כל הקלפים גלויים אבל רק הקלף התחתון חשוף.

במקביל, 4 מתוך העמודות אמורות להכיל 7 קלפים בעוד 4 אחרות מכילות רק 6. מלבד שמונה העמודות שומרים על ארבעה תאים ריקים וארבעה תאי יסוד. המטרה היא כאמור להעביר את כל הקלפים לתאי יסוד תוך שימוש בתאים הריקים, כאשר כל תא מייצג את אחד מארבע יסודות הקלפים.

טכניקות לביצוע המשחק

תנועת הקלפים במשחק פריסל מבוצעת גם היא לפי כללים קבועים מראש. ניתן להעביר קלף רק לתא ריק, ניתן להעביר קלף חופשי לכל עמודה שהתרוקנה וניתן להעביר קלף לאחת העמודות אם הוא שונה מהצבע של הקלף החופשי רק אם מספרו זהה לקלף הקודם.

כל שחקן יכול לבחור טכניקה אחרת לסיום המשחק ויש כמובן עוד שורה ארוכה של כללים שלא הוזכרו. הטכניקות עוזרות לשחקן להשיג את המטרה המרכזית, אך הן גם מסייעות לו להתגבר על קשיים בלתי צפויים. הטכניקות לביצוע המשחק נבחרות לפי רמת המיומנות של השחקן והניסיון שיש לו.

בנוסף, לפני מספר שנים הומצאו תוכנות שמסוגלות לסיים את משחקי הפריסל באופן אוטומטי וללא מעורבות יד אדם. אלו תוכנות שמבוססות על אלגוריתם או על שימוש במטה מהלכים.