מהג'ונג

מהג'ונג

המשחק הסיני מהג'ונג פרץ מזמן את גבולות אסיה והיום הוא נפוץ גם בחלקים נוספים של העולם. זהו משחק לוח/קלפים שמיועד לארבעה שחקנים, אך החוקים שלו משתנים קצת בין האזורים השונים. המטרה הבסיסית והמשותפת של המשחק היא להשלים יד של קלפים או אבני משחק עם הערך הגבוה ביותר. גרסה מערבית יותר של מהג'ונג ניתן לזהות עם רמיקוב או ג'ין רומי.

מהג'ונג

ערכת מהג'ונג כוללת אבני משחק או קלפים. בגרסה המקוונת ניתן לבחור בין שתי האופציות לפי העדפות אישיות. בכל ערכת אבנים יש גם מקלות ניקוד, אסימונים ומכוון לכיווני השמים שבעזרתו מצביעים לכיוון הסיבוב. אבני המשחק גם מכילות 136 אבנים רגילות ועוד 8 אבנים נוספות.

האבנים הרגילות הן החשובות ביותר במשחק מהג'ונג רגיל או מקוון. הקבוצה הראשונה של האבנים כוללת סדרות פשוטות ומורכבות מ-108 פרטים, בעוד סדרות הכבוד מכילות 28 אבנים בלבד. האבנים הנוספות נחלקות בין 4 אבני פרחים ו-4 אבני עונות.

תפקידי האבנים

ברמה הטכנית, החלוקה בין האבנים משמשת לצבירת נקודות ולהכרזה על המנצח. רוב האבנים הפשוטות שייכות לשלוש סדרות, שבהן האבנים עצמן ממוספרות מ-1 עד 9. הסדרות כוללות עיגולים או נקודות, דמויות ובמבוק. לעומת זאת, אבני הכבוד נחלקות לשתי סדרות שהן רוחות השמיים והדרקונים. ארבעת הפרחים באבנים הנוספות הם פריחת השזיף, הסחלב, החרצית ופרח הבמבוק. ארבע העונות הן כמובן חורף, סתיו, קיץ ואביב ובסינגפור ובארצות הברית נהוג להשתמש בנוסף לאבני הפרחים גם באבני חיות מסוג חתול, עכבר, תרנגול ונדל.

שחקני מהג'ונג יושבים בארבעה מושבים שמייצגים את כיווני השמיים. בסיבובים הראשונים מעניקים חשיבות גבוהה לכיוון מזרח, כאשר בהמשך מחולקות האבנים לכל שחקן כך שהן פונות כלפי מטה. השחקן צריך להציב מולו שתי שכבות של אבנים בהתאם לכמותן.

כללי המשחק עצמו מחייבות חלוקה נוספת של פרחי עונות, אבני ג'וקר וקבוצות שניתנות לחשיפה. אפשר גם להכריז תיקו בסיום המשחק ולציין מצב שבו כל האבנים בחומה נגמרות ואף אחד לא מנצח, לפני שמתחילים סיבוב חדש. יש כמובן חוקים נוספים שאותם לומדים תוך כדי התנסות.