דמקה

דמקה

דמקה הוא בין המשחקים הפופולאריים והעתיקים בעולם. בשנים האחרונות הוא זוכה להצלחה גם בגרסה המקוונת, בין אם באמצעות משחקי רשת על גבי דפדפני אינטרנט, משחקי מחשב ואפליקציות. המאפיינים המשותפים לכל המשחק פחות או יותר זהים מלבד הבדלים גרפיים. העקרונות של המשחק נשארים דומים כדי להקל על ילדים, בני נוער ומבוגרים לשחק אחד עם השני ולהשיג תוצאות גבוהות גם במשחק וירטואלי מול המחשב.

דמקה הוא במקור משחק לוח שאותו ניתן לשחק על גבי 64 משבצות, מסודרות ל-8 טורים ו-8 שורות. אותו לוח משחק משמש גם לשחמט אך הוא נפוץ יותר במשחקי דמקה. כמו כן, יש לציין גרסאות פחות מוכרות של דמקה כמו דמקה ברזילאית על לוח של 100 משבצות.

דמקה

המשחק מיועד לשני משתתפים בלבד ולא ניתן לשחק אותו עם כמות גדולה או קטנה יותר. בגרסה הפופולארית של 64 משבצות על גבי הלוח, כל שחקן מקבל 12 אבני משחק ויש לו צבע משלו. נהוג לשחק עם הצבעים שחור ולבן אבל אין מניעה להשתמש בכל גוון אחר שנמצא על הספקטרום. מטרת המשחק היא להוריד את כל האבנים של היריב או לחסום אותן. במילים אחרות, המפסיד הוא מי שנשאר ללא אבנים או ללא אפשרות להזיז אבני משחק מסוימים על גבי הלוח.

אופן המשחק והיתרונות של הגרסה המקוונת

התנועה של האבנים יכולה להתבצע באלכסון ולמשבצת פנויה בלבד. המשמעות היא שניתן להזיז כל אבן רק למשבצת בצבע זהה וכאשר היא פנויה מכלים של היריב. ניתן להניע אבן לכיוון היריב ימינה ולכיוון היריב שמאלה, אך כל אחת מהדרכים גם עלולה להיות חסומה. המשחק משלב לפיכך אסטרטגיה וטקטיקה והוא מחייב צבירת רמה מסוימת של ניסיון.

בגרסה המקוונת של דמקה ניתן להתנסות בכל החוקים והמסלולים. הגרסה זמינה לשחקנים באופן מיידי והיא נוחה לתפעול. אין צורך במפרט טכני עשיר כדי לשחק דמקה ויש אפליקציות ייעודיות לשליטה באמצעות האצבעות. בנוסף, חשוב לציין כללים מיוחדים שקל יותר ליישם בגרסה המקוונת כמו למשל מהלכים עם מלך, הגדרת המשחק בתיקו ואכילה רצופה בדילוגים.